Viscerální terapie
O terapii
Viscerální manipulace je jemná, manuální terapie, která pomáhá harmonizovat napětí v okolí vnitřních orgánů a přispívá tak k jejich správnému fungování.
Co nejčastěji řešíme?
- Reflux (pálení žáhy)
- Bolesti na hrudi - zhoršující se vleže na zádech a po jídle
- Pocit cizího tělesa v krku nebo obtíže s polykáním
- Pocit kyselosti v ústech
- Chronický kašel bez zjevné příčiny
- Bolesti žaludku
- Zácpu
Vnitřní orgány jsou obklopeny pojivovou tkání (vazivové obaly a závěsy orgánů), která je drží v těle na svém místě. Zdravá pojivová tkáň by měla být dostatečně volná a snadno se pohybovat, aby umožnila orgánům pohyb vůči sobě, např. když rotujeme nebo ohýbáme trup.
Stažená nebo zanícená pojivová tkáň těmto malým, ale významným pohybům brání a to může zapříčinit nepohodlí v oblasti vnitřních orgánů a následně dysfunkci, která může vést až k omezení pohybu a vzniku bolestí i ve vzdálených částech těla např. v rameni. Lidské tělo je komplexní systém s mnoha vzájemně propojenými podsystémy, které všechny spolupracují, aby mohlo tělo správně fungovat. Když je některý z těchto systémů jakýmkoli způsobem narušen, tělo vytvoří kompenzaci, která se v čase může projevit právě obtížemi výše zmíněnými.
Příčinou zvýšení napětí vaziva může být:
- Zánět způsobený nemocí nebo traumatem
- Zranění (např velký pád, autonehoda)
- Těhotenství
- Chirurgické zákroky
- Vedlejší účinky léků nebo chemoterapie
- Stresová zátěž a s tím spojené držení těla
Terapie je neinvazivní a bezbolestná, využívá jemných tlaků, tahů a specifických mobilizací orgánů vedoucí k relaxaci vaziva a harmonizaci napětí. Ve většině případů je doplněna o autoterapii v podobě specifických cvičení či autopressury.