Fyzikální terapie
O terapii
Fyzikální terapie je praktické využití fyzikálních léčebných postupů a metod na lidské tělo.
Magnetoterapie
Magnetoterapie je šetrná metoda fyzikální terapie, kde působením pulzního magnetického pole dochází k ovlivňování tkání lidského těla na buněčné úrovni, což vede ke zmírnění některých zdravotních potíží a podporuje samoléčebné procesy v lidském těle.
- Zmírnění bolesti
- Urychlení hojení zlomenin a pooperačních stavů
- Urychlení hojení zánětu měkkých tkáni
- Podpora regenerace, imunity a vitality
Elektroterapie
Kontaktní elektroterapie využívá různé formy elektrického proudu, který je do organismu přiváděn přes kůži. Funguje na principu stimulace postižených nervů a svalů střídavým elektrickým proudem o různé frekvenci a průběhu. Její aplikace není bolestivá, ale v závislosti na typu a intenzitě voleného proudu můžete pociťovat mravenčení, pulzace nebo různě intenzivní brnění.
- Zmírnění bolesti zad, kloubů a svalů
- Zlepšení prokrvení tkání, rozšíření cév a zmírnění otoku
- Tlumení zánětu
Terapeutický ultrazvuk
Ultrazvuk je mechanické vlnění, kde v ultrazvukovém aplikátoru dochází ke kmitům krystalu. Tyto kmity se přenášejí na povrch těla a hlouběji do tkáně pomocí gelu. Vlivem ultrazvuku dochází k mikromasáži a k lokálnímu zvýšení teploty tkání.
- Tlumení zánětu a zmírnění bolesti
- Uvolnění přetížených svalů
- Urychlení hojení po úrazu
Kombinovaná terapie
Jedná se o spojení elektroterapie a terapeutického ultrazvuku, kde ultrazvuková hlavice nahrazuje jednu elektrodu. Kombinovaná terapie je jednou z nejúčinnějších metod pro vyhledávání a odstraňovaní reflexních změn ve svalech v rámci fyzikální terapie. Slouží ke zmírnění či odstranění povrchových nebo hluboko uložených spoušťových bodů, tzv. trigger pointů. Trigger pointy jsou bolavá místa ve svalech, která jsou způsobena zvýšeným napětím svalových vláken a ty vyvolávají bolest nejen v odpovídající oblasti, ale i tzv. bolest přenesenou. Mezi další účinky této terapie patří snížení svalového napětí a zmírnění bolesti, což v praxi nejčastěji využíváme v oblasti trapézového svalu a horních fixátorů lopatek.
- Zmírnění, či odstranění spoušťových bodů
- Snížení svalového napětí
- Úleva od bolesti
Laser
Vysokovýkonný laser je metoda fyzikální terapie používaná k léčbě bolestivých stavů pohybového aparátu. Poškozenou tkáň léčí pomocí speciálně cíleného světla (fotonů). Fotony pronikají do hloubky a jsou absorbovány buněčnými strukturami. Průchodem paprsku do tkáně se podstatně zvýší tvorba buněčné energie, následně se zvýší produkce enzymů, dochází ke stimulaci kolagenu, podpoře vaskularizace tkání, zlepší se využití kyslíku a glukózy. Výsledkem je rychlejší hojení, zvýšení metabolismu tkání, zmírnění zánětlivých procesů, tlumení bolesti a uvolnění svalstva.
Účinky:
- Analgetický – tlumící bolest
- Antiflogistický – tlumící zánět
- Biostimulační – podporuje hojení a imunitní reakci
- Termický – hloubkové prohřátí tkáně
Využití:
- Bolesti pohybového aparátu (bolesti svalů, šlach a kloubů)
- Funkční poruchy páteře
- Artritida, artróza a revmatismus
- Ovlivnění spoušťových bodů (trigger points)
- Patní ostruhy
- Tenisový loket
- Syndrom karpálního tunelu (a ostatní úžinové syndromy)
- Pískání v uších (tinnitus)
- Poúrazové stavy
- Bércové vředy a jiné kožní defekty
- Stavy po popáleninách
- Ošetření jizev