Fyzioterapie kojenců a batolat
O terapii
Již v prvních týdnech a měsících života si děťátko vytváří pohybové vzorce, které jsou základem pro jeho další motorický vývoj. Pokud se v této době objeví odchylky od ideálního pohybu, není vhodné čekat, že z toho miminko samo vyroste. Dítě si neideální svalové souhry může postupně zafixovat a stavět na nich své další dovednosti. Díky komplexnímu vyšetření a vhodně zvolené terapii dokážeme odchylky ve vývoji cíleně ovlivnit a co nejdříve odstranit.
Vývojové milníky, které je dobré kontrolovat, aby proběhly v co nejvyšší kvalitě, jsou:
- 3. měsíc - dítě by mělo být v ose a stabilní v prostoru. V poloze na břiše se opírá o lokty (pasení koníků) a v poloze na zádech udrží nohy a ruce zvednuté nad podložkou.
- 6. měsíc - dítě se otáčí ze zad na břicho přes obě strany, v poloze na břiše se zvedá do 2.vzpřímení (opora o natažené paže).
- 8. měsíc - dítě se přes šikmé sedy postupně dostává na všechny čtyři. Důležité je právě lezení po čtyřech (8.-10. měsíc).
- 10. měsíc - dítě se začíná zvedat do vertikály přes nákrok (střídá nohy), nejprve obchází nábytek, pak začíná samostatně chodit (12.-16. měsíc).
Během terapie vám rádi poradíme jak s miminkem co nejlépe manipulovat, abychom podpořili jeho správný motorický vývoj. Můžeme také probrat (ne)vhodnost různých pomůcek nebo poradit s výběrem botiček.
S čím může fyzioterapie miminku pomoci?
- Opožděný psychomotorický vývoj
- Poruchy svalového napětí (hypertonie, hypotonie)
- Predilekce hlavy
- Pupeční kýla
- Břišní diastáza
- Reflux
- Předčasné narození
- Ortopedické poruchy (dysplazie kyčlí, vrozené vady nohou)